You are here:  / Deus faber / Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze

Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze

post by related

related post

Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku. Był on jednym z najsłynniejszych poetów Polski, a jego utwory po dziś dzień studiowane są w szkołach i czytane dla przyjemności. Przez wielu nadal uważany jest za mistrza.

Był on jednym z najsłynniejszych dramatopisarzy w Polsce. Zarówno w ojczyźnie, jak i w Europie Zachodniej zyskał wielką sławę i uwielbienie. Nie dziwne jest to, że ludzie żyjący w czasach romantyzmu nazywali go poetą przeobrażeń, a także bardem słowiańskim, ponieważ tworzył takie teksty jak na przykład „Dziady część II”, w której to nawiązał do starego, słowiańskiego rytuału, polegającego na przyzywaniu i zaspokajaniu duszy zmarłych błąkających się po świecie żywych.

Był on działaczem niepodległościowym w czasach zaborów, przyczynił się do powstania polskich oddziałów do walki z Rosją.

Zmarł podczas pobytu w Stambule, w Turcji, w 1855 roku, w domu wdowy po kapitanie tureckim. Nagły zgon nastąpił prawdopodobnie przez epidemie cholery, która była wtedy jedną z najniebezpieczniejszych chorób. Na początku Adam Mickiewicz został pochowany w Stambule, a ostatecznie w 1890 roku ciało zostało przewiezione do naszej ojczyzny na Wawel.

Podobne wpisy o edukacji:

Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze
1 vote, 3.00 avg. rating (69% score)