You are here:  / Deus faber / Studencki kłopot z noclegiem

Studencki kłopot z noclegiem

post by related

related post

Studenci z całego kraju od dawien dawna borykają się z kłopotami związanymi z noclegiem. Zarówno ci studiujący w trybie dziennym jak i wieczorowym czy zaocznym. Duże miasta wręcz puchną w trakcie roku akademickiego od żaków, którzy zapełniają każde wolne miejsce co tylko przekłada się na rosnące ceny.

Głównym kłopotem jest znalezienie dobrego miejsca gdzie można by wynająć pokój lub choćby kąt do w miarę wygodnego przespania się pomiędzy kolejnymi wykładami. Niestety nie jest to każdemu dane. W komfortowej sytuacji są studenci, którzy mieszkają na stałe na przykład z rodzicami w dużym mieście, gdzie znajduje się ich uczelnia. Ci nie mają kłopotu z noclegiem. Lecz całe rzesze przyjeżdżających studentów z mniejszych miejscowości już niestety mają poważny dylemat. O miejscu w akademiku mogą pomarzyć tylko nieliczni i to tylko ci, którzy wybrali naukę w trybie stacjonarnym czyli dziennym. Reszcie taki przywilej po prostu nie przysługuje. Mogą oni poszukać i zarezerwować sobie jakiś hostel we Wrocławiu lub inne tańsze miejsce. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Wielu najemców już dawno zwietrzyło świetny interes i winduje swoje ceny nieraz do horrendalnych stawek, na które mało kogo ze studentów stać. Urządzają oni nieraz licytacje, na drodze której wygrywa ten kto zaoferuje najwyższą opłatę miesięczną. Wielu odchodzi niestety z płaczem. Ci, którzy są już po pierwszym roku opuszczają swoje stancje na czas wakacji lecz nie zwalniają swojego miejsca w obawie przed jego utratą w następnym roku akademickim. Dlatego są oni gotowi opłacać przez 3 miesiące swoje miejsce praktycznie nie korzystając z niego. Są i też tacy, którzy rezerwują sobie noclegi we Wrocławiu nawet na kilka miesięcy przed swoim przyjazdem uprzednio wpłacając kaucję.

Nie tak dawno w gazetach opisywane były przypadki tak zwanych castingów czyli dobierania sobie współlokatorów. Polegało to na tym, że najczęściej panowie mający do zaoferowania wolny pokój na jeden nocleg lub na dłużej ogłaszali się w gazetach lub w internecie z możliwością wynajęcia go jakiejś studentce. Te po uprzednim kontakcie były zapraszane i najczęściej poddawane ocenie wzrokowej. Nie jest tajemnicą, że wygrywały najładniejsze studentki co często prowadziło do jawnej dyskryminacji pozostałych dziewczyn. Nie pozostawało to bez echa o czym alarmowali psycholodzy. Natomiast byli też tacy, którzy oferowali wymianę barterową czyli pokój za drobne usługi takie jak gotowanie, sprzątanie, zakupy czy inne domowe czynności. Wielu studentkom taki układ się podobał, bo nie wymagał wielkich nakładów finansowych, a druga strona także przy tym korzystała.

Podobne wpisy o edukacji:

Studencki kłopot z noclegiem
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)